بررسی کتاب “440 گام به سوی شکوفایی”

تاریخ پخش: معرفی کتاب توسط دکتر امیرمسعود رستمی در برنامه حال خوب1396/06/01

زمان پخش: 21-22

كارشناسان: دكتر فروغ جعفری- دكتر امیرمسعود رستمی

معرفی كتاب: 440 گام به سوی شكوفایی

توضیحات:

كتاب ” 440 گام به سوی شكوفایی” اثر ارزنده دكتر طیب رشید و افروز انجم و ترجمه زهره قربانی و مهتاب بیات‌ریزی توسط انتشارات سایه سخن به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده:

دکتر طیب رشید، روان‌شناس بالینی، محقق در حوزه روان‌شناسی مثبت‌گرا و استاد دانشگاه تورنتوی کانادا، متولد پاکستان است. مهم‌ترین حوزه مطالعاتی دکتر رشید روان‌شناسی بالینی با رویکرد روان‌شناسی مثبت و آموزش مثبت است. وی تحصیلات خود را در سه دانشگاه دیکینسون، نیوجرسی و پنسلوانیا گذرانده‌ است. او در دانشگاه پنسیلوانیا، مطالعات در زمینه روان‌درمانی مثبت‌گرا را همراه با دکتر مارتین سلیگمن، بنیانگذار روان‌شناسی مثبت‌گرا توسعه داده است. تحقیقات دکتر رشید که در نشریات عمومی و علمی – تخصصی منتشر شده جوایز بسیاری را در دنیا نصیبش کرده است.

هدف كتاب:

در سال 2004 سلیگمن و پترسون، دو تن از سردمداران جنبش روان‏شناسی مثبت‏‌نگر، در بارۀ توانمندی‏‌های فردی، نظام طبقه‏‌بندی ‌ای مشابه DSM مطرح نمودند. بر اساس این طبقه‏‌بندی، 24 توانمندی اساسی وجود دارد که وجود آن‏ها در فرد متضمن سلامت روان وی است. این کتاب بر اساس این طبقه‏‌بندی نگارش یافته است. این کتاب به 24 جاده‌‏ای که برای رسیدن به سر منزل شادی و خوشبختی لازم است از آن‏ها بگذریم، پرداخته و برای آن 440 گام معرفی می‏‌کند. مسیر راه چنین است: از جاده کنجکاوی شروع و به ترتیب از جاده‏‌های خلاقیت، روشنفکری، عشق، مهربانی و… عبور کرده تا به چند قدمی خوشبختی می‏‌رسیم. برای برداشتن چند گام آخر نیز از میان یک جاده زیبا میانبر می‌‏زنیم.

خلاصه كتاب:

اين مطلب توسط سايت دكتر اميرمسعود رستمي تهيه و تنظيم شده است.

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *