بررسی کتاب “شجاعت خلاق بودن”

تاریخ پخش: 1396/08/10

زمان پخش: 21-22

كارشناسان: دكتر فروغ جعفری- دكتر امیرمسعود رستمی

معرفی كتاب: شجاعت خلاق بودن

توضیحات:

كتاب “شجاعت خلاق بودن” اثر ارزنده رولو می(Rollo May) و ترجمه محمدباقر حسینی ‌فیاض كه شامل 7 فصل است، توسط انتشارات ارجمند به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده:

رولو مِی روان‌شناس آمریکایی که جزو نظریه‌پردازان اصلی در رویکرد انسان‌گرا و اگزیستانسیالیست به شخصیت محسوب می‌شود.

آثار مِی شامل چند کتاب، از جمله کتاب «عشق و اراده» و تعداد زیادی مقاله ‌است. علاوه بر فعالیت در مطب خصوصی خود، به تدریس در هاروارد، یِیل، پرینستون، کلمبیا، دارتموث، واسر، دانشگاه نیویورك می‌پردازد. او در اکتبر ۱۹۹۴، به علت ایست قلبی در تیبورن، کالیفرنیا، درگذشت.

هدف كتاب:

کتاب شجاعت خلاق بودن به درستی کارهای خلاقانه رولومی در باب خلاقیت است. نویسنده پس از توصیف شجاعت، نتیجه می‌گیرد که شجاعت، فضیلت یا ارزشی در میان سایر ارزش‌ها نیست، بلکه اساس و زیر بنای همه فضیلت‌ها و خلاقیت را، پیامد ضروری هستی می‌داند.

جامعه در حال تغییر و دگرگونی است و تغییر باعث می‌‌شود كه بسیاری از ما احساس از خود بیگانگی و سردرگمی داشته باشیم. حال دو راه پیش‌روی ماست. نخست اینكه سراسیمه و پریشان، گوشه‌گیر شویم و كنج عزلت اختیار كنیم، و راه دوم پروراندن و گسترش شجاعت برای خلق جامعه‌ای بهتر است كه این روش نیازمند شجاعت و البته خلاقیت است. در کتاب شجاعت خلاق بودن شجاعت به معنای به پیش رفتن است. حتی هنگامی كه چندان امیدی به آن نیست. از همین روست كه فلاسفه هستی‌گرای (اگزیستانسیال) همچون كی‌یر كگارد، نیچه و سارتر شجاعت را نبود یاس نمی‌دانند بلكه آن را توانایی به پیش رفتن با وجود یاس می‌خوانند.

کتاب شجاعت خلاق بودن رویكردی به خلاقیت از دید یك روانشناس هستی‌گرای است. می خلاقیت را هدف غایی همه مردمان می‌داند (و نه صرفا آن دسته از افرادی كه از قدیم خلاق خوانده می‌شوند) و خلاق بودن را با بهزیستی و میل به اینكه جهان را جایی بهتر سازیم، پیوند می‌دهد.

خلاصه كتاب:

هفت فصل کتاب شجاعت خلاق بودن، شجاعت خلاقیت، ماهیت خلاقیت، خلاقیت و ضمیر ناهشیار، حدود خلاقیت و شعور و تمنای فرم را به شیوه‌ای زیبا و جذاب توضیح می‌دهد. بی تردید خواندن کتاب شجاعت خلاق بودن نه تنها هنرمندان و روانشناسان بلکه همه کسانی را که دغدغه آفرینندگی دارند، خشنود می‌کند.

این مطلب توسط سایت دکتر امیر مسعود رستمی تهیه و تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *