بررسی كتاب “شخصيت سالم”

تاریخ پخش: 1396/07/05

زمان پخش: 21-22

كارشناسان: دكتر فروغ جعفری- دكتر امیرمسعود رستمی

معرفی كتاب: شخصیت سالم از دیدگاه روان‌شناسی انسان‌گرا

توضیحات:

كتاب “شخصیت سالم از دیدگاه روان‌شناسی انسان‌گرا” اثر ارزنده سیدنی م. جرارد(Sydney m Gerrard) و ترجمه فرهاد منصف كه شامل 16 فصل است، توسط انتشارات ارجمند به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده:

سیدنی مارشال جورارد روان‌شناس کانادایی بوده و استاد و نویسنده کتاب “شخصیت شفاف و سالم: یک رویکرد از دیدگاه روانشناسی انسان گرایانه” که ترکیبی از مفاهیم و تکنیک‌هایی است که روان‌شناسان انسانی استفاده و ساخته‌اند. نظریه او در سال‌های 1960 و 1970 به عنوان “نظریه خودخواهی خود” از درمان انسانی شناخته شده است. او بسیاری از آثار دیگر، از جمله مقالات، کتاب‌ها و سخنرانی‌هایی درباره رشد به عنوان یک انسان، نوشته است.

هدف كتاب:

تا اواسط قرن بیستم و قبل از پیدایش دو رویکرد مثبت به روان‏‌شناسی، یعنی جنبش روان‏‌شناسی انسان‏‌گرایی و جنبش روان‌‏شناسی مثبت‏‌نگر، روان‌‏شناسی کمتر بر جنبه‌های مثبت رفتار و بیشتر بر جنبه‌های منفی رفتار تأکید داشت و از پرداختن به ظرفیت‌‏ها و توانایی‌‏های موجود انسانی برای رشد و بالندگی دور مانده بود. سیدنی جرارد در این کتاب چکیدۀ دیدگاه‌های مکتب روان‏‌شناسی انسان‏‌گرایی را پیرامون ابعاد وجودی انسان، با زبانی شیوا بیان کرده‌است. در این کتاب می‌خوانیم شخصیت سالم شیوه‌ای از بودن است که فرد تحت هدایت هوش، عقل، و میل به زندگی به‏ گونه‏‌ای رفتار و عمل می‏‌کند که موجب ارضاءِ نیازها، افزایش رشد، آگاهی، ظرفیت‏‌های انسانی و نیز توانایی عشق ‏ورزیدن می‏‌شود.

خلاصه كتاب:

این مطلب توسط سایت دکتر امیر مسعود رستمی تهیه و تنظیم شده است.

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *