بررسی کتاب “روان‌شناسی کنجکاوی”

تاریخ پخش: 1396/06/08

زمان پخش: 21-22

كارشناسان: دكتر فروغ جعفری- دكتر امیرمسعود رستمی

معرفی كتاب: روان‌شناسی كنجكاوی

توضیحات:

كتاب “روان‌شناسی كنجكاوی” اثر ارزنده اسماعیل سعدی‌پور و عبدالرحمان جریحی توسط انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی به چاپ رسیده است.

درباره نویسنده:

دکتر اسماعیل سعدی پور، روان‌شناس، روان‌درمانگر، دانشیار و عضو هیأت علمی روان‌شناسی تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی است. او دكتری خود را در دو رشته روان‌شناسی‌ تربیتی و کاربرد روش‌های ‌تحقیق ‌در تکنولوژی ‌آموزشی دریافت كرده است. او كتاب‌ها و مقالات متعددی در خصوص کودک، مشاوره تحصیلی و شغلی و خانواده تالیف نموده‌است.

هدف كتاب:

یکی از موهبت­‌های اساسی خداوند متعال به انسان، بدون شک موهبت کنجکاوی است که در ذات انسان نهاده است. روحیه کنجکاوی به او قدرت و توان حرکت، امید و پیشرفت عطاکرده و به او انگیزه جستجو و کاوش و توانایی غلبه بر مشکلات و حل مسائل و توانایی دنبال کردن ناشناخته‌ها و کشف رموز و اسرار طبیعت را داده است و می­‌توان گفت انسان به معنای واقعی با کنجکاوی معنی پیدا می‌کند.

یکی از تحولات عمده‌ای که در اهداف و رویکردها و به تبع در برنامه‌ها و روش‌ها پدیدآمده است، به کارگیری نظریات جدید یادگیری و آموزشی و مطرح شدن لزوم بازترکردن محیط‌های آموزشی، شاگردمحوری و یادگیری فعال است که باعث ایجاد تغییرات اساسی در نظام‌های آموزشی گشته است. کنجکاوی از ملزومات رویکردهای جدید یادگیری مثل رویکرد سازنده‌گرایی می‌باشد. این کتاب با هدف پرکردن این خلأ در حوزه ادبیات نظری و پژوهش تربیتی کشور به معنای اعم کلمه تهیه شده است.

خلاصه كتاب:

اين مطلب توسط سايت دكتر اميرمسعود رستمي تهيه و تنظيم شده است.

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *